Textové pole: Hlavná stránka
Textové pole: Niečo o mne
Textové pole: Kniha návštevníkov
Textové pole: BeetleChat
Textové pole: Fotogaléria
Textové pole: Zoznam chovaných druhov

   INSEKTÁRIUM:

 

   1.Typ:

   Na chov imág sa môže použiť sklenená nádrž s prístupom z vrchu,

alebo s posúvnymi dvierkami vpredu, resp. na bočnej strane (obr.1,2).

   Nádrže musia spĺňať určité kritériá, ako je veľkosť, odvetranie (obr.3,4,5), ľahký prístup k vnútornému vybaveniu a možnosť vytvoriť min. 10 cm vrstvu substrátu.

 

   2.Veľkosť:

   Veľkosť zvolíme podľa počtu a veľkosti imág  ktoré chováme. Malým druhom (Pachnoda, Smaragdesthes, Cetonischema) stačí  30x20x30 cm pre skupinu 10ks (4+6),stredne veľkým (Coelorrhina, Dicronorhina, Eudicella) druhom 30x30x30cm pre skupinu 2+4 a veľkým druhom (Chalcosoma, Goliathus) 50x50x60 cm

pre skupinu 11-13.

 

 

   Insektárium volíme radšej väčšie ako menšie. Nároky na priestor rastú úmerne počtu a veľkosti chovaného druhu. Niektoré druhy (Dynastinae) prenášajú substrát a preto by sa mal dať substrát navýšiť do min. výšky 15-20 cm. Iné druhy (Smaragdesthes) radi lietajú, a preto by malo byť insektárium dostatočne vysoké.

   Veľkým insektáriom sa nedá nič pokaziť.

 

 

   3.Umiestnenie:

   Insektárium nikdy neumiestňujeme na priame slnko, do prievanu, k výhrevným telesám. Na priamom slnku dochádza k akumulácii tepla vo vnútri insektária, prehriatiu a úhynu jeho obyvateľov. V prievane sa ťažšie udržuje mikroklíma insektária a výhrevné telesá rýchlejšie vysúšajú substrát.

 

   4.Osvetlenie:

   Väčšine chovaných druhov s dennou aktivitou je potrebné prisvetľovať. Dĺžka svietenia by mala byť 10-12 hod. V insektáriu môžeme svietiť  žiarovkou

aj žiarivkou. Druhom so súmračnou a nočnou aktivitou netreba svietiť vôbec. Väčšina svetelných zdrojov vytvára okrem svetla aj teplo a preto by k nemu nemali mať obyvatelia insektária prístup (obr.6).

 

   5.Teplota:

   Na vyhrievanie insektária väčšinou stačí svetelný zdroj. Teplota cez deň by mala byť 22-30°C, v noci môže mierne poklesnúť. Každý druh prosperuje (vyššia produkcia vajíčok, dlhší život)pri určitom rozmedzí teplôt. Smaragdesthes 27-30°C, Eudicella 25-27°C. Tropické chrobáky znesú skôr pokles, ako krátkodobé prehriatie. (Pri vyššej teplote sa urychľuje vývojový cyklus ale kráti sa život imága,

pri nižšej teplote sa vývoj predĺži ale imágo je životaschopnejšie).

 

   6.Vlhkosť:

   Pre imága je dôležitá ako vlhkosť  vzduchu, tak vlhkosť substrátu. Terárium 2-3× týždenne rosíme vodou, pretože imága potrebujú piť a môžu uhynúť na dehydratáciu. Vlhkosť substrátu je dôležitá hlavne pri kladení vajíčok, samička vyhľadáva miesta s optimálnou vlhkosťou. Insektárium nieje vhodné dávať blízko k radiátoru lebo substrát rýchlo vysychá. Substrát nesmie NIKDY vyschnúť!!!

 

   NÁDOBY NA LARVY

 

   1.Typ a veľkosť

Larvy môžeme chovať buď priamo v insektáriu alebo v samotnej nádobe. Larvy

so sklonmi ku kanibalizmu chováme až do L3 samostatne v cca 110ml nádobách používaných na šaláty (obr.7), ako larvy rastú premiestnime ich do väčších  nádob (cca 500ml kelímok od masla)(obr.8). Od štádia L3 môžeme tieto larvy chovať spolu vo veľkej nádobe -10 l vedro (obr.9). Do vedra môžeme umiestniť len určitý počet lariev, v závislosti od ich veľkosti (Chelorrhina 10-15 L3/10l, Eudicella gralli 30-40). Larvy, ktoré sa navzájom znášajú môžeme dať od L1 do spoločnej veľkej nádoby. K určitým stratám vždy dôjde, ale pri vyššom počte sú zanedbateľné.

(Zo 100 ks L1  Eud. Smithi bert. bolo cca 75 kokonov v 10 l. vedre. Nádoby musia mať otvory na odvetranie a musia byť zabezpečené proti úniku lariev, lebo niektoré larvy majú dostatočnú silu na to, aby vytlačili vrchnák na kelímku od masla.

 

   2. Umiestnenie

   Nádoby s larvami nedávame k teplému zdroju, lebo substrát rýchlo vyschne a larvy uhynú. K nádobam s larvami musíme mať ľahký prístup, aby sa dali pravidelne kontrolovať (obr.10).

 

   3. Osvetlenie

   Larvy sú svetloplaché, takže im netreba prisvetľovať.

 

   4. Teplota

   Teplota hrá vo vývoji dôležitú úlohu. Vo väčšom objeme sa ľahšie udržuje štandardná teplota a sú v ňom aj menšie teplotné výkyvy. Menší objem substrátu skôr vysychá. Ak je teplota substrátu príliš vysoká, larvy vyliezajú na povrch. Ak chováme larvy v insektáriu, pod ktorým je umiestnený svetelný – tepelný zdroj ďalšieho insektária, musíme dávať pozor na vysychanie spodnej vrstvy substrátu, v ktorom

sú väčšinou vajíčka aj larvy.

 

   5. Vlhkosť

   Substrát nesmie nikdy vyschnúť. Ideálna vlhkosť je keď zoberieme substrát do ruky a cítime jeho vlhkosť, ale nelepí sa v hrudky. Pri suchom substráte vysychajú vajíčka a larvy majú problém sa zvliecť - hynú! Pri prevlhčenom substráte sa množia roztoče, plesne a huby – úhyn lariev aj imág. Vlhkosť substrát treba pravidelne kontrolovať.

 

   SUBSTRÁT

 

   Substrát slúži ako potrava pre larvy, úkryt pre imága a miesto, kam kladú vajíčka. Niektoré rody majú špecifické nároky na zloženie substrátu. Základné komponenty na prípravu substrátu sú:

   Listovka:

Za viac menej univerzálny substrát je chovateľmi považovaná buková listovka – čiastočne prehnité listy buku. Vhodná je tiež listovka dubová. Dajú sa však veľmi dobre použiť aj listy iných druhov stromov, ktoré sú vhodné predovšetkým do zmesí

   Kompost:

Pre naše potreby vyhovuje čiastočne prehnitý rastlinný materiál, najlepšie rôzne druhy tráv a iných rastlín. Kompost nesmie obsahovať kuchynské zbytky, okrem surovej listovej zeleniny a ovocia.

   Drnovka:

Sú to čiastočne prehnité koreňové baly rastlín z väčšej časti zbavené zeminy.

   Práchnivé drevo:

Potrebná zložka substrátu, hlavne pre nosorožteky a pre niektoré druhy zlatoňov.

Používame drevo listnatých stromov, najlepšie dubu, buku, lipy, topoľov a iných.

Kusy prehnitého dreva môžeme odobrať zo starých zoťatých alebo spadnutých stromov.

Rozdiel v kvalite je aj medzi červeným a bielym drevom. Rozdielnu farbu spôsobujú rôzne druhy húb, spôsobujúce jeho hnitie. Práve tieto huby majú veľký význam

pre výživu lariev.

   Piliny a hobliny:

Kompostovaním pilín a hoblín môžeme pripraviť hodnotný substrát pre väčšinu druhov nosorožtekov a niektoré zlatone. Nepoužívajte piliny z dreva ihličnanov.

   Piesok:

Používa sa ako prímes do substrátu. Pridáva sa pre larvy pred kuklením. Kokóny sú potom pevnejšie.

.

 

  Získanie substrátu

   Listovku, hrabanku a práchnivé drevo nájdeme v lese. Všetky zložky substrátu necháme dôkladne presušiť a rozšrotujeme na čo najmenšie kúsky. Po ošetrení pridáme vodu a poriadne premiešame. Substrát musí byť vlhký, ale nesmie sa lepiť v hrudky. Rôzne zložky substrátu potom zmiešame v rôznom pomere v závislosti

od druhu, ktorému tento substrát dáme. (Dynastes viac dreva, Cetonidae viac hrabanky a listovky).

   Larvám pred kuklením môžeme pridať piesok alebo zeminu kvôli spevneniu kokónov.

 

  Ošetrenie substrátu

   V substráte, ktorý sme si spravili z materiálu prineseného z prírody sa nachádzajú rôzne parazity (roztoče, plesne, huby, iné článkonožce). Niektoré tieto parazity môžu byť pre náš chov nebezpečné, preto sa ich musíme zbaviť. Najjednoduchším spôsobom je nechať substrát presušiť na slnku. Zbavíme sa článkonožcov a plesní, ale spory húb a roztoče to prežijú. Tento spôsob je šetrný k mikrobiálnemu životu, ktorý je dôležitý pri vývoji lariev. Druhým spôsobom je zohriať substrát na 80 – 100°C v rúre alebo v pare. Správny substrát má príjemnú vôňu, nevytvára hrudky a zhluky z plesní.

 

  Návod na chov

   Do insektária primeraných rozmerov dáme min. 10cm vlhkého substrátu. Rôzne konáre a korene,

po ktorých môžu chrobáky loziť a slúžia aj ako dekorácia. Nepoužívajte jedovaté dreviny! Ako dekorácia a ďalšie miesto na lezenie môže poslúžiť umelá rastlina a zadná stena z kôry, kameňa alebo sadry. Zadnú stenu je dobré upevniť suchým zipsom, aby za ňu imága nespadli a neuhynuli. Naň poukladáme korene, umelé rastliny a upevníme zadnú stenu. Nad insektárium upevníme svetlo a dovnútra pripravíme misku s potravou. Potom môžeme ubytovať imága. Pravidelne ich rosíme vodou a vymieňame potravu. Ak máme druh, ktorého larvy sú kanibalistické, musíme substrát pravidelne kontrolovať a larvy vyberať. Imága kŕmime mäkkým ovocím – banány, pomaranče, slivky poliate medom. Nespotrebovanú potravu treba pravidelne meniť, aby sa nám nerozmnožili roztoče a vínne mušky. Larvám slúži ako potrava substrát. Je však dobré prikrmovať ovocím, mrkvou, šalátom, ovsenými vločkami a granulami pre mačky (stredne veľké a veľké druhy).

 

  

Textové pole: obr.1: Koľajničkový systém

Vývojový cyklus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          VAJÍČKO                         LARVA                           KUKLA                        IMÁGO

 

   Vajíčko má 1 až 5mm a je bielej farby. Za cca 2-4 týždne sa vyliahnu v L1. Po stvrdnutí hlavy a kusadiel začne žrať a rásť. Dvakrát sa zvlečie a v štádiu L3, keď dorastie do maximálnej veľkosti, vytvorí si kokón. Zlatone si vytvárajú pevný kokón z okolitého substrátu a vlastných výlučkov, ktoré uhladzujú. Nosorožteky substrát okolo seba len utlačia. V kokóne sa L3 premení na kuklu a potom na imágo. Celý tento cyklus môže trvať v závislosti od druhu

6 až 24 mesiacov. Čím väčší druh, tým dlhší vývoj. Vývoj sa dá skrátiť zvýšením teploty (viď teplota pri larvách).

 

Pachnoda, Eudicella – 6 mesiacov

Chelorrhina, Mecynorrhina – 12 mesiacov

Goliathus, Dynastes – 20-24 mesiacov

Textové pole: Kontakt
Textové pole: INSEKTÁRIUM


1.) Typ

2.) Veľkosť

3.) Umiestnenie

4.) Osvetlenie

5.) Teplota

6.) Vlhkosť
Textové pole: NÁDOBY 
NA LARVY

1.) Typ a veľkosť

2.) Umiestnenie

3.) Osvetlenie

4.) Teplota

5.) Vlhkosť


Textové pole: SUBSTRÁT


1.) Typy substrátov

2.) Získavanie substrátov

3.) Ošetrenie substrátov
Textové pole: NIEČO O CHOVE
Obsah
Textové pole: VÝVOJOVÝ CYKLUS
Textové pole: NÁVOD NA CHOV
Textové pole: www.chrobáky.szm.sk